November - oliivisaagi kuu

oliivipuu
26. november on aga ülemaailmne oliivipuu päev.

Ühtegi viljakandvat puud pole vist nii palju kiidetud, maalitud, jumaldatud kui oliivipuud. Merd ja Vahemere päikest armastavat puud peetakse rahu, tarkuse, viljakuse, õnne ja võidu sümboliks. Imeline, et see kasvab isegi kuival ja kivisel pinnal ning püsib elus ka karmides ilmatingimustes. Oliivipuu on saatnud inimesi nii õitsengu kui ka sõdade ja vaesuse aegadel.
Kreeka traditsioonis istutatakse lapse sünni puhul oliivipuu. Kui laps saab 6-aastaseks, annab puu esimesi vilju.

Oliivipuu eeldatav eluiga on 300–600 a. On üle 1000 a vanu oliivipuid, mis siiamaani kannavad vilja. Kreetal on ka üle 3000a vanu puid. Oliivipuu ajalugu sai alguse umbes 7000 aastat tagasi Vahemere idaosas. Räägitakse, et esmakordselt ilmus see Süürias, millele viitavad mitmesugused kujutised laevadel ja paljud Vahemere müüdid. Kreeka kaupmehed aga tõid selle Euroopasse – Itaaliasse, Prantsusmaale, Hispaaniasse, Portugali – sealt levis oliivipuu Ameerikasse ja Austraaliasse.

Kreekas hakati metsikuid oliive koguma juba kiviajastul, kuid koduse oliivipuu kasvatamise traditsioon sündis siin Kreetal. Arheoloogilised andmed ja ajaloolised leiud kinnitavad, et Minose ajastul (3000 eKr) oli oliivikasvatus ja oliiviõliga kauplemine Kreetal laialt levinud, mis mõjus hästi ka majanduskasvule. Knossose paleest on leitud keraamilisi anumeid ja kivist tsisterne oliiviõli hoidmiseks, Phaistoses aga õliveski.

Muistsed kreeklased armastasid ja jumaldasid oliivipuud. Sõnumitoojad läksid rahu sõlmima oliivioksa kandes, olümpiamängude võitjate auhinnaks oli oliivioksast pärg. Paljud Kreeka filosoofid uurisid selle püha puu raviomadusi. Dioscorides, Diocles, Anaxagoras, Empedocles, Hippokrates... Hippokratese koodeks sisaldab üle 60 oliiviõliravi!

Mõistes oliiviõli väärtust, levitasid roomlased oliivipuid oma impeeriumi territooriumil. Kaubandus muudkui kasvas ja Rooma laevad vedasid suuri koguseid sinna, kus oliivipuid ei kasvatatud. Juba siis töötati välja uusi õli tootmise tehnoloogiaid. Euroopat hakati oliiviõliga varustama 18. sajandil.

Kas teadsid, et 50% Kreeka oliivipuudest kasvab Kreeta saarel?

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

kreeta paradiisipuu
Paradiisipuu - mürt

Järgmine

oliivid ja rakud
Oliivid ja meie rakud

Jaga seda artiklit