Kas oled mere või mägede inimene?

magede ja mere inimene
Kunagi olen sel teemal juba kirjutanud ja öelnud, et olen pigem mägede inimene. Aga see oli ammu, ja mina pole ju endine. Nagu sinagi pole sama, kes olid aasta tagasi.
Võimalik, et sindki köidavad rohkem mäed kui meri. Lähed hea meelega kõrguseid vallutama ja hingama õhku, mis oleks justkui pilvede vahelt tulnud...

Mäed või meri? Täna näen asja nii: mäed on aeglased lained. Igaviku ulatuses on need kivist lained. Nii et siin polegi valikut, see on lihtsalt natuke teine vaatenurk.

Eile tabasin end mõttelt, et ükski mu päev ei möödu ilma mereta. Justkui mingi tundmatu jõud tõmbab kasvõi hetkeks mere äärde, ja meri on iga päev nii erinev. Ka terve päeva jooksul. Tuleb välja, et Kreetal elades kohtun merega tihedamini kui päikesega. Mägesid aga näen nii rõdult kui väljas olles. Enam ei mõtle hetkekski, kas meri või mäed. Sest tunnen, et mõlemad on loodud minu jaoks. Meie jaoks. Et me saaks seda kõike avastada, nautida ja armastada.

Üleeile sain päringu viia läbi mõned väljasõidud 2022. aasta juunis - ühe päevaga tahetakse näha nii merd kui mägesid. Kreeta on selles mõttes kompaktne - vaatamata sellele, et saar on suur ja selle tundmaõppimiseks ühest elust ei piisa, nagu kohalikud ise ütlevad. Aga seiklusi nii merel kui mägedes saab ühe päevaga kogeda küll.

Võib-olla sellepärast, et kodumaal nii kõrgeid mägesid pole, on need meie jaoks veetlevamad. Kuid kõik Vahemerele kuuluvad mered, mis Kreetat ümbritsevad, on eri maailmad, mis elavad oma elu: üle 2000 saarega Egeuse meri, Aafrika randadest tervitusi toov Liibüa meri ja Kreeta meri, mis on Egeuse mere osa.

Tulles tagasi teooriale, et mäed on aeglased lained, pani mind mõtlema üks huvitav asjaolu. Kreeta kõrgeim mägi Psiloritis on 2,456m ja Kreeta mere maksimaalne sügavus on 2,591m. Allapoole ja ülespoole peaaegu sama vahemaa. Ja meie seisame keskpunktis, imetledes nii üht kui teist. Milline küllus!

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

kreeta taimeteed
Maailmas tunnustatud Kreeta taimeteed

Järgmine

kreetatana
Kreeta täna

Jaga seda artiklit