Elu seismilises tsoonis

maavärin kreetal
Paljudele on teada, et Kreeka asub aktiivses seismilises tsoonis. Kreeta pole erand - päikesesaar on Kreeka koosseisus aastast 1913...
Oleme maavärinatega harjunud ja välja koolitatud, mida tuleb sel puhul teha. Vahel tunneme tõukeid, kuid paari tunni pärast unustame ära, elu läheb edasi.

Seekord oli teisiti. 27. septembri hommikul raputas nii kõvasti, et oli hirmus. Raamatukapp oleks meile pähe kukkunud. Jooksime kolmandalt korruselt alla. Rahvas oli paanikas. Mõne minuti pärast oli tunda võimsaid järeltõukeid, mis kestsid kaks päeva ja kestavad siiamaani, kuid juba madalama magnituudiga. Koolid-lasteaiad, koopad ja mõned poed pandi mõneks päevaks kinni.

Maavärina epitsenter oli Arkalohoris - külas, mis koosneb enamasti vanadest ehitistest. Kodudest ilma jäänud elanikud on sunnitud elama ajutiselt püsti pandud telkides. Arkalohoris on olnud tunda tõukeid juba üle aasta, neist võimsamad hakkasid toimuma selle aasta juunis. Küla lähedal, Kastelli piirkonnas, ehitatakse lennujaama - mõned kohalikud seostavad neid tõukeid just sellega, et maa all korraldatakse plahvatusi, et ehitada teid. Ametlikku infot, mis seda seost kinnitaks, ei ole.

Elame epitsentrist 30 km kaugusel. Kohalike sõnul on see olnud sajandi üks võimsamatest maavärinatest. Vaatamata sellele, et kreetalased on selle loodusfenomeniga harjunud, on kõigil viimasest raputusest šokk. Mida kõrgemal elad, seda rohkem tunned, kuidas maja kõigub. Oleme küll kursis, et kaasaegsed ehitised on vastupidavamad, kuid see teadmine ei lase rahulikult magada siis, kui tunned järeltõukeid nii päeval kui öösel iga poole tunni tagant. Selline tunne nagu sõidad non-stop rongiga.

Üle 500 miljoni aasta tagasi, kui Kreeta saar tekkis, koosnes Maa Rodinia kontinendist. Peale Rodinia lagunemist tekkis Pangea, mis omakorda lagunes, et hakata moodustama Maad sellisel kujul mil me seda täna tunneme.

20 miljonit aastat tagasi maa, mida Kreetaks nimetame, oli Tethys merest juba üles kerkinud. Kui kaks plaati üksteise vastu kukuvad, põhjustab see hõõrdumist, mille tagajärjeks on maavärinad.

Mis nüüd? Täna ei raputa. Kuid rahulik uni jääb luksuseks. Toibume vaikselt, aga oleme valvel.

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

kreeta kaljuroos
Kreeta kaljuroos

Järgmine

Sügis Kreetal
Tere, oktoober!

Jaga seda artiklit