Meelelised elamused aastaringselt

lohnakas
Mmm, need lummavad Kreeta lõhnad!

Ma pole ainus, kes päikesesaare aroomides lõputult rändab. Kreeta fänn ja lõhnakoolitaja Inna suundus imelisele lõhnarännakule ja tegi sellest inspireeriva ülevaate. Põnevat lugemist!
Meelelised elamused aastaringselt - võimalus kogeda nelja aastaaega kodust lahkumata.
Autor: Kreeta fänn ja lõhnakoolitaja
Inna Sidoruk
www.lohnakas.ee
04.12.2022

Neli pudelit, neli õli, neli aastaaega, piisavalt erinevad ja parajalt sarnased, et kogeda äratundmisrõõmu.

MY OLIVE OIL – kevad
VASSILAKIS ESTATE – suvi
CHARISMA – sügis
VEE ORGANIC – talv

KEVAD - MY OLIVE OIL
Kohe kui korgi pealt keerasin kandis mind esimene lõhnasõõm talvisest pühapäevast kevadisele aasale! Lilleline, taimne, puuviljane, värske, rohekas kevadine lilleaas! Justkui vaataks pealt, kuidas sulanud lumiselt pinnalt, mida päike on piisavalt soojendanud, hakkavad tärkama esimesed rohututid. Rohelus ja uudsus on märksõnadeks. Tekkinud kujutluspilti kinnitas ka kass, kes tuli uudistama ja keelega korki üle limpsima. Kassid juba ära ei ütle värskest rohelise muru suutäiest ja uudsus nagu magnet tõmbab ligi! Kindlasti väga hea ka kõikidele lihasõpradele.

Kui küsida, miks kevadel õhk lõhnab üldse nii hästi? Siis just sellepärast, et õhus on uudsust, mis äratab meeli! Muutuste lõhnad: puudel avanevad pungad, loodus tärkab. Kergelt on tunda veel lume sulamise lõhna.
Lume all kõdunevad putukad, lehed, juured, muru – päikesepaistel hakkavad kõik lõhna eritama. Kevade lõhn on peenem kui udu ja soe kui päikesevalgus. Kevadine päike nii ere ja särav, suus sulavalt soojendav.

Lugedes Albina My Olive Oil kirjeldust Üllatav Kreeta kodulehel “Värskelt niidetud muru lõhn, linnulaul ja paitav päike - imeline Kreeta hilissügis. Maitse, millesse kõik see on nii hästi püütud!” Julgen öelda – Eesti varakevad! Suurepärane võimalus end päikesesaare hilissügisesse viia.

https://www.yllatavkreeta.ee/tooted/my-olive-oil-extra-virgin-oliivioli

SUVI - VASSILAKIS ESTATE (VE)
Siinkohal meenuvad Viivi Luige read: “Ja lõhnab angervaks ja tulilill ja ohakas. On hilissuvi, on hilissuvi. Ja pihlapuus on marjakobar ja männikus on kanarbik. Ja seda suve ei tule enam, ei tule enam seda suve.” Tummine, küps, täidlane, mesine, kreemjas ja väga aromaatne! Võib öelda, et VE lõhnab niidetud rohu, mandlite või tomatite järele ning järelmaitse on veidi mõrkjas ja vürtsikas.

Just tänu sellele, et selles oliiviõlis on rohkelt polüfenoole. Ve viib aega, mil ööd on soojad ja sumedad, kuulda võib ritsikate sirinat ja inimeste tegemistes on rauget rahu. Ehk siis kevade ja esimeste soojade ilmade, tahan kõike näha ja kõike teha, tuhin on vaibunud. Käes on aeg, kus saab nautida tehtud töö vilju – noppida põske ja talvevarudeks aeda külvatut, käia metsas seenel-marjul, nautida hoole ja armastusega istutatud-kastetud-väetatud lillede õisi ja suviseid lõhnu.

Selle oliiviõliga valmivadki parimad road suvistest viljadest. Köögiviljasõprade kuldaeg on märksõna!

https://www.yllatavkreeta.ee/tooted/vassilakis-estate-extra-virgin-oliivioli


SÜGIS - CHARISMA
Minu jaoks midagi kirjeldamatut on sügises! Selles miskis, mis ongi Charisma nn salapära, leidsin mina midagi, mis teeb minu jaoks eriliseks sügise. Ainulaadne, rikkalik, eriline, isikupärane. See ongi sügis oma kordumatus lõhnakuues: mahedalt maine ja rikkalik. Loodus vahetab värvi: roheline asendub kollase ja pruuniga. Puud lasevad lehtedel minna, et kevadel uued lehed saaksid tulla. Kerge ja mõnus. Kõik on tasakaalus.

Aeg, mil tunned rahulolu sellest, mis Sul on ja kus Sa parajasti oled. Lihtsalt oled. Juba nimetuses endas peitub salasõnum. Charisma – vaieldamatult ja veenvalt atraktiivne ja inspireeriv. Karismaatilisus on ju “eriline isiku omadus või oskus, mis võimaldab mõjutada või inspireerida suurt hulka inimesi” või “loomupärane omadus, mis inspireerib suurt entusiasmi ja pühendumust”. Võib-olla just sellepärast on antud oliiviõli vallutanud paljude inimeste südamed eri riikides? Siddharta olevat öelnud: "Tervis on kõige väärtuslikum omand ja rahulolu kõige suurem rikkus."

Raudselt kui laual on nii karismaatiline õli! Mõtted keerlevad vaid selle ümber – kui hea on teadvustada, et meil on neli aastaaega ja meil on kuldne ja kordumatu sügis!

https://www.yllatavkreeta.ee/tooted/charisma-extra-virgin-oliivioli

TALV - VEE ORGANIC
"Lumehelbeke" Juhan Liiv
Lumehelbeke
tasa, tasa
liugleb aknale,
tasa… tasa…

Nagu viibiks ta
tasa, tasa,
mõtles tulles ka:
tasa, tasa!

Miks nii tuksud, rind?
Tasa, tasa!
Rahu otsib sind -
tasa, tasa…

Talvel pole nii teravat lõhna nagu teistel aastaaegadel: loodus magab ja uni on vaikne protsess, mis ei nõua aktiivset liikumist, mistõttu muutuvad looduse lõhnad vaevu hoomatavaks ja peeneks, kuid seda teravamalt on nende taustal tunda kõiki teisi lõhnu.

Talvel me ei tunne lõhnu nii eredalt veel seetõttu, et lõhnamolekulid liiguvad õhus aeglasemalt, kuid anna aega või võta aeg maha, kumb rohkem kõnetab. Hinga rahulikult sisse ja avasta lõhnavaba kargus – puhas oliiviõli lõhn, mis on laetud suvise päikesesoojuse, emotsioonide ja energiaga.

Pehme ja kerge puudutus nagu taevast langeval lumehelbel, särav ja helk järelmaitse nagu krõbeda pakasega jäälilledel aknal, õrnalt õlise tekstuuriga Vee.

https://www.yllatavkreeta.ee/tooted/v-organic-extra-virgin-oliivioli

"Ma tänan selle südantsoojendava retke eest! See oli imeline rännak, mida tänasel teisel advendil ette võtta."
Inna Sidoruk
www.lohnakas.ee

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

kreeka haikukogu
Kaunist jõulukuud!

Järgmine

elu kreetal
Elu Kreetal. Eelised. Vol.3

Jaga seda artiklit