Kevade kolmas saabumine

kreeka salat
Iseseisvuspäevaga saabusid Kreetale soojad ilmad. Sel aastal kevade tuleku katse number kolm. Loodetavasti ka viimane, sest tuju on juba suvine!
Käigu kohalikud paksude talvejopedega, minul on aga jalas sandaalid. Sest jalad on kingades käimisest nii väsinud. Tahaks täiega maad puudutada mitte ainult käte, vaid ka jalgadega - mulda, kus kasvavad oliivipuud; liiva, kus ilutsevad värvilised merekarbid; kristallselget merd, mis sillerdab päikese käes nagu pärlidest kootud rada.

Tunda sidet Emake Maaga läbi puudutuse, imetlemise ja toidu - parim, mida kehale ja hingele kinkida saab. Et täituda väe ja energiaga, mis otseselt mõjutavad meie seisundeid. Järelikult ka meie elu.

Kreetalaste side maaga on alati olnud tugev. Kõike, mida annab maa, võetakse suure tänulikkusega, tähistatakse ja väärtustatakse.

Nii toimus 22. märtsil kaheksas Kreeta oliiviõlide võistlus, kus oli 56 osalejat ning esindatud 84 eri oliiviõli näidist. See on ilus ja tänuväärne üritus, kuhu kogunevad... ei, mitte konkurendid. Vaid hoopis inimesed, kes suure armastuse ja pühendumusega jätkavad esivanemate traditsioone, mis said alguse veel üle 50000 aasta tagasi kus oliivipuud juba kasvasid siinkandis. Üle viiekümne tuhande aasta tagasi, kujuta vaid ette! Milline pärand. Ja see kuld on jõudnud meie ajani - parimal kujul.

Muide, juba paljude eestlaste suur lemmik, "Vassilakis Estate" oliiviõli, sai seekord esimese aumärgi. Nagu olen korduvalt maininud, selles õlis on maagiat ja väge. Üks vähestest, mis on tehtud pere enda vanade oliivipuude viljadest ja toodetud piiratud koguses. Aga meil veab, sest Eestis on see ikka saadaval (yllatavkreeta.ee e-poest ning Tallinna ja Tartu Kaubamajast).

Tulles tagasi Kreeta kevadesse... Paljud kohalikud on paastumas. Süüa ei ole lubatud liha, kala, munad, piimatooted, vein ja... oliiviõli. Välja arvatud nädalavahetus, mil oliiviõli ja veini võib tarvitada. Kuna kreeka köögis on piisavalt palju maitsvaid roogasid kaunviljadest, samuti aed- ja juurviljadest, on paastumine pigem nauding - eriti kui võtta arvesse, et mereannid on lubatud: kalmaarid, kaheksajalg jne.

Kreeka lihavõtted on sel aastal 24. aprillil

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

minoililine tsivilisatsioon
Miks on Minoilisel tsivilisatsioonil nii tähtis roll?

Järgmine

Oliiviõli
Oliiviõli imeline elutsükkel

Jaga seda artiklit